Ingatlanjogi Tanácsadás

Haszonélvezőként be kell-e engednem a tulajdonosokat és bérbe adhatom-e az ingatlant az engedélyük nélkül?


Tisztelt kedves Ügyvéd Úr! Szeretnék tanácsot kérni: 2008-ban készült végrendelet szerint a végrendelkező halála után a haszonélvezet egy budapesti lakás után nekem jár. Élettársammal 23 évig éltem kapcsolatba (2016 január végén hunyt el). Az örökösök a lakás miatt folyamatosan zaklatnak. Kérdéseim:
1./ Kell e a lakáshoz külön kulcsot adni nekik hogy szinte bármikor ki-be járkáljanak? Szerintem nem, ha nekik kulcs kell max. ügyvédnél, lezárt borítékban, hogy halálom esetén bejussanak a lakásba, de szerintem ez is felesleges, mert akármikor, ha történik valami pl. zárcsere akkor már a kulcsot nem lehet használni.
2./ Kiadhatóm-e a lakást a tulajdonos engedélye nélkül ideiglenes bejelentővel (mivel folyamatosan zaklatnak így biztosan nem fognak beleegyezni stb.), ha a haszonélvező én vagyok?
3./ Ha bent élek a lakásban mint haszonélvező, a közös költséget kinek kell fizetni (mivel én nekem kellene a hasznot élvezni).
4./ Ha el akarják adni a tulajdonjogukat, akkor köteles vagyok-e a vevő jelölteknek megmutatni a lakást?
5./ Ha 2008-ban készült a végrendelet, akkor a 2008-ban érvényben volt paragrafusok érvényesek és nem a halál utáni időpont számít? Esetleg milyen paragrafusok vonatkoznak e feltett kérdésekre?
6./ Van-e hatása, ha ügyvéddel iratok nekik levelet, hogy a kulcsot letétbe helyeztem, és halálom után a mindenkori tulajdonosnak adják oda, és a zaklatást fejezzék be?
A válaszát előre is tisztelettel megköszönöm.


Tisztelt Ágnes!

1. Amennyiben Ön az ingatlan haszonélvezője nem köteles kulcsot adni a tulajdonosoknak.
2. A haszonélvező a haszonélvezeti jogot nem ruházhatja át, de a birtoklás, a használat és a hasznok szedése jogának gyakorlását átengedheti. Ellenérték fejében a haszonélvezeti jog gyakorlását a haszonélvező akkor engedheti át, ha a tulajdonosok – azonos feltételek mellett – a dolog használatára, hasznosítására vagy a dolog hasznainak szedésére nem tartanak igényt [A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 5:148. § (1) – (2) bekezdései]. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a kapott ajánlatot közölnie kell a tulajdonosokkal, és annak elfogadására megfelelő határidőt kell biztosítania számukra.
3. A haszonélvezet tárgyával kapcsolatos
terheket, költségeket, kötelezettségeket főszabályként a haszonélvező viseli. A dolog használatával rendszeresen együtt járó költésegek tekinthetők rendes fenntartási költségnek. A közös költséget tehát Önnek kell viselnie, ez alól kivétel a közös költség részét képező felújítási alap.
4. A tulajdonosok az Ön haszonélvezeti jogának fennmaradása mellett jogosultak értékesíteni a tulajdonjogukat. Álláspontom szerint tehát a sikeres értékesítéshez szükséges ésszerű kertek között és indokolt gyakorisággal köteles a vevőjelölteknek bemutatni a lakást.
5. A 2008-ban készült végrendeletre a már nem hatályos 1959. évi IV. törvény rendelkezései irányadóak.
6. Remélhetőleg igen, de mivel a tulajdonosokat Ön ismeri, erre a kérdésre Ön jobban tudja a választ.

Tisztelettel,

Megosztom