A késedelmi kamat mértéke és kiszámításának módja
A késedelmi kamat a pénztartozás késedelmes teljesítésének objektív jogkövetkezménye. Az 1995. december 31. napját követően létrejött jogügyletekből eredő pénztartozás esetében – ha jogszabály eltérően nem rendelkezik – a kötelezett a késedelembe esés időpontjától kezdve akkor is köteles kamatot fizetni, ha a tartozás egyébként kamatmentes. A kamatfizetési kötelezettség akkor is beáll, ha a kötelezett a késedelmét kimenti. A kártérítés a károsodás bekövetkeztekor nyomban esedékes. Amennyiben tehát a károkozó nyomban nem teljesít, késedelembe esik.
A késedelmi kamat mértékében a felek szabadon megállapodhatnak. A kalkulátor használata során lehetőség van a szerződésben rögzített késedelmi kamat mértékének megadására. Megállapodás hiányában a kalkulátor a Polgári Törvénykönyv szerinti késedelmi kamatmértékkel számol, a késedelmi kamat mértéke tehát 2000. augusztus 31. napjáig évi 20%, 2000. szeptember 1. napjától 2000. december 31. napjáig évi 12%, 2001. január 1. napjától pedig évi 11%.
A 2004. április 30. napját követően létrejött jogügyletek esetében a késedelmi kamat mértéke – ha azt a felek nem határozták meg és jogszabály kivételt nem tesz – megegyezik a jegybanki alapkamattal. A fizetendő kamat számításakor a késedelemmel érintett naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamat irányadó az adott naptári félév teljes idejére.
Lényeges változás, hogy a 2004. április 30. napját követően létrejött jogügyletek esetében más szabályok vonatkoznak a gazdálkodó szervezetek között létrejött jogügyletekből eredő késedelmi kamat követelésekre. Gazdálkodó szervezetek között a késedelmi kamat mértéke a késedelemmel érintett naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamat hét százalékkal növelt összege. A fizetendő kamat számításakor a késedelemmel érintett naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamat irányadó az adott naptári félév teljes idejére. A kamatfizetési kötelezettség a jogosult fizetési felszólításának (számlájának) kézhezvételétől számított harminc nap elteltétől esedékes, illetve a jogosult teljesítésétől számított harminc nap elteltétől, ha a jogosult fizetési felszólításának (számlájának) kézhezvétele a jogosult teljesítését megelőzte, vagy a kézhezvétel időpontja nem állapítható meg.
A 2012. március 31. napját követően létrejött jogügyletek esetében a fenti rendelkezéseket azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a magánszemélyek egymás közötti viszonyában kikötött kamat – ha jogszabály eltérően nem rendelkezik – a jegybanki alapkamat 24 százalékponttal növelt mértékét meghaladó részében semmis.
A 2013. június 30. napját követően létrejött jogügyletek esetében a fenti rendelkezéseket azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a fizetendő kamat számításakor az érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamat irányadó az adott naptári félév teljes idejére.
Gazdálkodó szervezetek közötti szerződések esetén a késedelmi kamat mértéke a késedelemmel érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamat – ha a pénztartozást idegen pénznemben kell teljesíteni, az adott pénznemre a kibocsátó jegybank által meghatározott alapkamat, ennek hiányában a pénzpiaci kamat – nyolc százalékponttal növelt értéke. A kamat számításakor a késedelemmel érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamat irányadó az adott naptári félév teljes idejére. A késedelmi kamatot kizáró szerződési feltétel semmis, kivéve, ha a kötelezett késedelme esetére kötbér fizetésére köteles. Ha a felek a szerződésben a pénztartozás teljesítésének idejét nem határozták meg, a pénztartozást a jogosult fizetési felszólításának vagy számlájának kézhezvételétől számított harminc napon belül kell teljesíteni. A jogosult teljesítésétől számított harminc napon belül kell teljesíteni a pénztartozást, ha a jogosult fizetési felszólításának vagy számlájának kézhezvétele a jogosult teljesítését (építési, valamint szerelési szerződés esetén az átadás-átvételi eljárás befejezését) megelőzte, vagy nem állapítható meg egyértelműen a jogosult fizetési felszólítása vagy számlája kézhezvételének időpontja, vagy a kötelezettnek fizetési felszólítás vagy számla bevárása nélkül teljesítenie kell fizetési kötelezettségét. Gazdálkodó szervezetek közötti szerződésben a pénztartozás teljesítésére a fentiekben foglaltaktól eltérő, hatvan napnál hosszabb határidőt meghatározó szerződési feltételt az ellenkező bizonyításáig a jóhiszeműség és tisztesség követelményének megsértésével egyoldalúan és indokolatlanul a jogosult gazdálkodó szervezet hátrányára eltérő szerződési feltételnek kell tekinteni. Ha a kötelezett késedelembe esik, köteles a jogosultnak a követelése behajtásával kapcsolatos költségei fedezésére legalább negyven eurónak a Magyar Nemzeti Bank késedelmi kamatfizetési kötelezettség kezdőnapján érvényes hivatalos deviza-középárfolyama szerint megfelelő forintösszeget megfizetni. E kötelezettség teljesítése nem mentesít a késedelem egyéb jogkövetkezményei alól; a kártérítésbe azonban a behajtási költségátalány összege beszámít. A fentiektől eltérő kikötés semmis.
A 2014. március 14. napját követően létrejött jogügyletek esetében a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény rendelkezései irányadóak. Az új szabályozásból kimaradt azon rendelkezés, mely szerint a magánszemélyek egymás közötti viszonyában kikötött kamat – ha jogszabály eltérően nem rendelkezik – a jegybanki alapkamat 24 százalékponttal növelt mértékét meghaladó részében semmis.
A késedelmi kamat kalkulátor működése:
A kalkulátor a késedelembe esés napjától a teljesítés napjáig járó késedelmi kamatot akként számítja ki, hogy a felek által a szerződésben rögzített késedelmi kamat mértékét - ennek hiányában a Polgári Törvénykönyv szerinti késedelmi kamat mértékét - alapul véve, fél éves/éves időszakonként részkamatot számol, majd az így kapott értékeket összeadja.
A kalkulátor nem veszi figyelembe a vonatkozó jogszabályok valamennyi rendelkezéseit, ezért a segítségével elvégzett számítások eredményei olykor csak közelítő értéket képviselnek, és kizárólag tájékoztató jellegű információnak minősülnek! A kalkulátor eredményeit kizárólag saját felelősségére használhatja fel! Mindennemű felelősségemet teljes körűen kizárom a szolgáltatás igénybevétele kapcsán, különös tekintettel az eredmények helyességére.
A szolgáltatással kapcsolatos részletesebb tájékoztatást az Általános Felhasználási Feltételekben talál.
Megértettem, használni szeretném a késedelmi kamat kalkulátort!