A szerződéskötést követően a vevő határidőben kifizetné a vételárat, de mi meggondoltuk magunkat, és mégsem adnánk el az ingatlant. Mit tehetünk?
Egy gyümölcsösről van szó. Anyukámé a fele, a másik felét hárman (testvérek) örököltük. Tavaly október végén eladtuk az egyik szomszédnak ezt a gyümölcsöst. Szerződés született az eladásról, de fizetni nem fizettek érte, mert ki kellett hat hónapra függeszteni valahova, a földtörvény miatt. Most járna le április 30-án a hat hónap, de meggondoltuk a dolgot, mert kiderült, hogy két hónapja elvezették a portánk előtt az artézi vizet, és ezért el akarunk állni az eladástól. Ezt közöltük a vevővel, aki erre április 4-én azt mondta, hogy menjünk be az ügyvédhez, mert átvehetjük a vételárat, mivel ezt már visszacsinálni nem lehet. A kérdésem az lenne, hogy mit tehetnénk, mivel már nem akarjuk eladni?
Tisztelt Tünde!
Amennyiben a vevőjük nem követett el szerződésszegést, nem állhatnak el a szerződéstől. Az adásvételi szerződésből kötelem keletkezik, ami kötelezettséget jelent a szolgáltatás teljesítésére és jogosultságot a szolgáltatás teljesítésének követelésére. Ha a felek szerződéskötést követően bármikor meggondolhatnák magukat, nem sok értelme lenne a szerződéseknek. Ha tehát a vevő teljesíti a vételárat, Önök kötelesek a tulajdonjog bejegyzési engedélyt megadni részére. Amennyiben ennek nem tesznek eleget, a bíróság peres eljárásban pótolhatja a jognyilatkozatukat.
Tisztelettel,