Ingatlanjogi Tanácsadás

Egy háznak én vagyok a tulajdonosa, nagyapám pedig a haszonélvezője. Ha értékesítjük az ingatlant, milyen közteher viselési kötelezettségünk keletkezik?


Tisztelt Ügyvéd Úr! A következő kérdésben szeretném a tanácsát kérni: eltartási szerződésem van a nagypapámmal. Neki van egy háza, melynek én vagyok a tulajdonosa, ő a haszonélvezője. Szeretnénk ezt a házat most eladni, közös megegyezéssel. Mi a módja ennek, illetve milyen adó / illetékfizetési kötelezettségem keletkezik majd az eladás után. Előzetes köszönettel!


Tisztelt Anikó!

Bevételnek tekintendő mindaz, melyet a magánszemély az ingatlan átruházásra tekintettel megszerez. Ilyennek minősül az Ön esetében az eladási ár. Az ingatlan átruházásából származó bevételből levonható költségek a következők: – megszerzésre fordított összeg (a tartási szerződésben megjelölt forgalmi érték, ennek hiányában az illetékügyi hatóság által megállapított érték), és az ezzel összefüggő más kiadások; – értéknövelő beruházások; – a szerzési időponthoz tartozó bevételrész arányában az átruházással kapcsolatos kiadásokat, ideértve az adott ingatlannal kapcsolatban az állammal szemben vállalt kötelezettség alapján igazoltan megfizetett összeget is. Nem lehet a bevételből levonni azokat a kiadásokat, amelyeket a magánszemély az önálló tevékenységből származó bevételével szemben számol(t) el költségként. A költségeket számlával, okirattal kell igazolni! A számított összeget úgy kell meghatározni, hogy a bevételt csökkenteni kell a költséggel, de költséget csak a bevétel erejéig lehet elszámolni. A szerzés időpontjától függően a következők szerint számított összeg minősül jövedelemnek: 2011. 0. év 100% 2010. 1. év 100% 2009. 2. év 90% 2008. 3. év 60% 2007. 4. év 30% 2006. 5. év 0% A 2011. évi ingatlan értékesítésből keletkező jövedelem után 16 százalék személyi jövedelemadót kell fizetni. Az ingatlan értékesítéséből származó jövedelmet és annak az adóját az éves személyi jövedelemadó bevallásban kell megállapítani és az adott évről szóló bevallás benyújtására előírt határidőre kell az adót megfizetni. Leveléből nem derül ki, hogy a tartási szerződés alapján melyik évben szerezte meg az ingatlant. Az ingatlan megszerzése időpontjának azt a napot kell tekinteni, amikor az erről szóló érvényes szerződést az ingatlanügyi hatósághoz benyújtották. A honlapon található személyi jövedelemadó kalkulátorral kiszámíthatja a várhatóan fizetendő adó összegét.

Tisztelettel,

Megosztom