Ingatlanjogi Tanácsadás

Egymásra szeretnénk hagyni az ingó és ingatlan vagyonukat, a túlélő pedig mindent a két unokánk közül az egyikre. Lehetséges ez?


A szomszédaim öregek. 76 éves a néni és 80 feletti a bácsi. Van egy fiúk, aki nem segíti őket. Egymás javára, mint túlélőre szeretnék hagyni az ingó és ingatlan vagyonukat, s a végén pedig a törvényes egyik unokájukra. Kettő unoka van. Végrendelettel ezek a paraméterek megoldhatók? Lehetséges , mint "túlélőre" ajándékozni az összes vagyonukat, azaz a túlélő javára ajándékozási kereszt szerződést kötni


Tisztelt Éva!

Halál esetére szóló ajándékozásnak nevezi a Ptk. azt az esetet, amikor az ajándékozás azzal a feltétellel történik, hogy a megajándékozott az ajándékozót túléli. A halál esetére szóló ajándékozás is végintézkedés, mert e jogügylet esetében is az örökhagyó a vagyona egy részéről a juttatásban részesülő személy által való túlélése esetére rendelkezik. Különbözik azonban a végrendelettől abban, hogy míg az egyoldalú jognyilatkozat, a halál esetére szóló ajándékozás kétoldalú jogügylet, szerződés. Az örökösnevezést is tartalmazó végrendelettől különbözik abban is, hogy annak tárgya az örökség, míg a halál esetére szóló ajándékozás tárgya csak olyan juttatás lehet, amely végrendelet esetében hagyománynak minősülne. A problémára megoldást jelenthetne, ha saját haszonélvezeti joguk fenntartásával ajándékozzák el ingatlanukat az unokájuknak. Felhívnám azonban a figyelmét arra, hogy (az ajándékozó 15 éven belüli halála esetén) valamennyi esetben kötelesrészre tarthat igényt a törvényes örökös, melynek mértéke az egyébként járó örökség fele.

Tisztelettel,

Megosztom