Ha az okiratszerkesztő ügyvéd nem megfelelően fogalmazta meg az öröklési szerződést, a későbbiekben lehetőségem van bizonyítani az általam teljesített szolgáltatást? Megalapozza ez az ügyvéd kártérítési felelősségét?
Tisztelt Ügyvéd Úr! Öröklési szerződés érvényességével kapcsolatos kérdésem lenne. A szerződést még a régi Ptk. idejében kötöttük. Az örökölt ingatlanért cserében "Természetbeni szolgáltatás havi 40.000 Ft értékben”. Az ügyvéd így fogalmazta meg, amiből a neten olvasgatva arra jutottam, hogy nem állapítható meg egyértelműen, hogy a természetbeni tartás vagy járadék fizetése is megvalósult, és a régi Ptk. szerint csak gondozásért (azt hiszem ebbe tartoznak a fentiek) nem köthető érvényes öröklési szerződés. Tekintve, hogy az örökhagyó nemrég elhunyt, szeretnék érdeklődni, hogy mire számíthatok az ügyben? Lehetséges esetleg kétség esetén a nyilatkozatommal tisztázni, hogy pl. a bevásárlás költségeihez rendszeresen hozzájárultam? Illetve amennyiben a szerződés semmis, a fenteik miatt élhetek-e kártérítési igénnyel az ügyvéddel szemben, aki ellenjegyezte? Köszönettel, K. Sándor
Tisztelt Sándor!
Az Ön által idézett mondat semmiképp sem jelenti azt, hogy az öröklési szerződés semmis lenne. Amennyiben perre kerülne sor, természetesen előadhatja saját nyilatkozatát, okiratokat csatolhat és tanúk nyilatkozataival is bizonyíthatja tényelőadásait.
Az ügyvéd kártérítési felelősségét megalapozhatja az, ha nem a jogszabályoknak megfelelő okiratot szerkesztett, azonban véleményem szerint az ügy jelen szakaszában erről még korai beszélni.
Egyebekben a kérdése megnyugtató megválaszolásához több információra és az öröklési szerződés áttanulmányozására is szükség lenne.
Tisztelettel,