Írásbelinek minősül-e a lakásbérleti szerződés e-mailben közölt felmondása?
A bérlőmmel volt egy határozott idejű szerződésünk ami 2017. augusztus 15-én járt volna le. A szerződésben szerepel, hogy "a jelen szerződést bármelyik fél a másik félhez intézett írásbeli nyilatkozattal felmondhatja. A felmondási idő 30 nap."
A bérlőm február elején irt egy emailt, hogy március 13-val felmondja a bérleti jogviszonyt arra hivatkozva, hogy penészesedik a lakás. Volt 2 havi kaució. A kérdésem ;
1. E-mailes felmondás érvényes-e (vagy mint olvastam "polgári jogi viszonyokban csak akkor tekinthető írásbeli nyilatkozatnak, ha fokozott biztonságú elektronikus aláírással látták el")
2. A bérlő úgy ment el, hogy hátrahagyott kb. 300.000 Ft rezsitartozást + nem fizette már a február 15-március 15-re tartozó bérleti díjat sem.
3. A megbízottamnak nem adta át sem a lakást, sem a kulcsokat. Március 3-án bepakolt és elköltözött.
A kérdésem az lenne tehát, hogy
1. érvényes-e a felmondása?
2. mennyi pénzt követelhetek tőle?
Eleonora
Bérlet
Tisztelt Eleonora!
1. Amennyiben a határozott idejű szerződésben akként rendelkeztek, hogy a szerződés rendes felmondással felmondható, akkor a felmondásnak nincs akadálya. Felmondani írásban lehet. Megértem ugyanakkor bizonytalanságát az e-mailben közölt jognyilatkozattal kapcsolatosan. A
munkajog területén régóta elfogadott írásbeliként az e-mail formájában tett jognyilatkozat; ezzel egyező álláspontra helyezkedett a Kúriai is egy felszámolási eljárásban hozott mostani ítéletében, mely szerint a "sima"
e-mail a Ptk. 6:7§ (3) bekezdése szerint írásbelinek minősül (tartalmazza a feladóját, küldés időpontját, és a nyilatkozat szövegét, így alkalmas a jognyilatkozatban foglalt tartalom változatlan visszaidézésre, a nyilatkozatot tevő személye és a nyilatkozattétel időpontjának azonosítására). Ugyanakkor a Fővárosi Ítélőtábla tavalyi döntése (1.Pf.20.248/2016/4/II.) azt mondta ki, hogy csak a fokozott biztonságú elektronikus aláírással ellátott e-mailbe foglalt nyilatkozat minősülhet írásbelinek. Tovább árnyalja a képet, hogy míg a korábbi gyakorlat szerint az e-mailben tett nyilatkozat akkor volt hatályos, ha ez volt a szokásos kommunikációs forma a felek között, az új Ptk. kommentárja szerint viszont az ilyen jognyilatkozat egyáltalán nem minősül írásbelinek. Sajnos az egymásnak ellentmondó gyakorlat alapján én sem merek egyértelműen állást foglalni az ügyben.
2. Amennyiben a megállapodásuk szerint a kaució felhasználható a tartozásokra, az ezen felüli rezsitartozást és felmondási időre járó bérleti díjat követelheti a volt bérlőjétől.
Tisztelettel,