Ingatlanjogi Tanácsadás

Kár keletkezett az ingatlanomban, mert a házam melletti árok megrongálódott a megnövekedett kamionforgalom miatt. Kit terhel a felelősség?


Tisztelt Ügyvéd Úr! Kertvárosban lakunk, a főút melletti vízvezető ároktól 1,5 méterre van a házfal. Az utóbbi években megnövekedett forgalomtól (Vízmű többtonnás járművei) folyamatosan omlik be az árok oldala, az átereszeket nem tisztítja a Vízmű, így minden zivatar alkalmával a mély árok megtelve vízzel kiönt és több cm vízben áll a ház. A víz lassan folyik el, inkább a talaj szívja be, ami a lábazathoz szivárog. Ennek látható jele van a házfalon. Az önkormányzati képviselő beszélt a céggel, semmi jóval nem kecsegtették, hogy változtatnának valamit is a jövőben. Az a kérdésem, hogy nyújthatok-e be panasz mellett igényt a Vízműhöz, hogy a házunk vízszintes szigetelésének költségeit állja a cég a felelősségbiztosításukból? - megjegyzem, hogy a problémás helyen a fal azon része átvizesedve elvált és megsüllyedt nagyjából 2 cm-t. Nem akarok követelőzni velük szemben, de 8 éve nem csinálnak semmit. Valamilyen módon elérhetem-e, hogy a vízelvezető árkot betonelemekkel rakják ki, mint sok helyen a városban? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel


Tisztelt Edina!

Nem vagyok róla meggyőződve, hogy kizárólag a vízmű lenne felelős a károkozásért. A víztelenítő árok szükséges méretű keresztszelvényét, a burkolt árkok és zárt vízelvezető rendszerek működését az éves fenntartási program szerint, azok eltömődése előtt a közútkezelőnek kell biztosítani, lakott területen kívüli és belterületi útszakaszokon egyaránt. Külön figyelmet érdemel a burkolt árkok, folyókák és a vízelvezetést biztosító szegélyek rendszeres tisztán tartása. Belterületen a csapadékvíz elvezetésére szolgáló műtárgyakat évente legalább egyszer karban kell tartani, ezzel biztosítva a víz zavartalan lefolyását. Földutak esetén a vízelvezetés és a hozzá kapcsolódó műtárgyak fenntartása hangsúlyozottan fontos feladat, a fenntartási feladatokat a fentiek értelemszerű alkalmazásával kell ellátni [a helyi közutak kezelésének szakmai szabályairól szóló 5/2004. (I. 28.) GKM rendelet 5.6.5.]. Ha a közút kezelője a fenti kötelezettségét elmulasztja, és a mulasztása okozati összefüggésben van az Önt ért kárral, akkor a közút kezelője tartozik kártérítési felelősséggel. Kártérítési igényét peres eljárás keretében érvényesítheti.

Tisztelettel,

Megosztom