Közös tulajdonban álló lakást vásárolnék, használatbavételi engedéllyel rendelkezik, viszont társasházi alapító okirat nem készült. Jelent ez bármilyen veszélyt?
Tisztel Ügyvéd Úr! Lakást szeretnék vásárolni. Az általam kiválasztott lakás tulajdoni lapját nem tudtam megnézni, mert a lakótömb nem alakította meg a társasházi szerződést, a lakásnak nincs külön helyrajzi száma. Hét éve van használatba vételi engedélye. Szeretném megkérdezni milyen hátrányokkal, veszélyekkel jár az osztatlan közös tulajdonban lévő lakás megvétele rám nézve. Veszélyt jelenthet-e a lakók jelzálog hitele, tartozása, közüzemi tartozása stb. Megvétel esetén, milyen kiadással jár a későbbiekben a társasházi szerződés létre jötte. Javasolja -e, hogy ilyen üzletbe nyugodt szívvel belevágjak. válaszát előre is köszönöm
Tisztelt Irén!
A tulajdoni lapot a fenitek ellenére mindenképpen ellenőrizni kell, abból ugyanis megállapítható, hogy a lakását megtestesítő tulajdoni hányad terhére történt-e bármilyen teher bejegyzése. Az iratok ismerete nélkül nehéz tanácsot adni. Fontos lenne tudni, hogy alapítási szándéknyilatkozatot vagy használati megosztást készítettek-e a tulajdonostársak. A vásárlás előtt mindenképpen célszerű kideríteni azt is, hogy ha a használatbavételi engedélyt megadták, akkor mi az oka annak, hogy a tulajdonostársak mégsem nyilvánították társasházzá az ingatlant. A gyakorlatban sokszor előfordul például, hogy a társasházzá nyilvánítás akadálya az, hogy az építési vállalkozó tulajdoni hányadokat számolt a parkolók tekintetében is, majd a társaság jogutód nélkül megszűnt. Amennyiben a lakóközösségnek közüzemi tartozása van, az a közös tulajdon szabályai alapján Önt is terheli majd tulajdoni hányada arányában, nem elhanyagolható továbbá, hogy egy rendezetlen jogi hátterű lakás forgalmi értéke is kevesebb. A levelében írtak alapján tehát, egyéb iratok ismerete nélkül nem javaslom, hogy az üzletbe nyugodt szívvel belevágjon.
Tisztelettel,