Visszautasíthatom az állam javára az örökséget? Elkerülhető-e így, hogy kilakoltassanak a folyamatban lévő végrehajtási eljárásban?
Tisztelt ügyvéd úr! Édesanyám ezév áprilisában elhalálozott. Édesapámmal közösen birtokoltak egy budapesti családi házat, 50-50%-os tulajdonban, melyben édesapámmal most is benne lakunk. Sajnos igen magas jelzálog terheli a házat (több, mint 70 millió), amit még ők ketten és egy vidéki vállalkozó vettek fel. Jelenleg végrehajtás alatt van az ingatlan. Az lenne a kérdésem, hogy mi lenne a jobb? Az államra hagyni a házat, vagy édesapámra? Ha az államra hagyjuk öcsémmel az 50 %-ot (ketten vagyunk testvérek, de ő külön él a családjával), akkor kilakoltathatnak minket? Vagyha apánkra hagyjuk, kell-e fizetnie? Köszönöm válaszukat, tisztelettel: Ny. Attila
Tisztelt Attila!
Nem tudják az államra hagyni a házat. Az állam szükségképpeni törvényes öröklése csak akkor következik be, ha más örökös nincs. A testvérével tehát ugyan visszautasíthatják az örökséget, ezt azonban más személy vagy az állam javára szólóan nem tehetik meg. A visszautasítás az öröklésből történő kiesésüket eredményezi. A kiesés jogkövetkezménye az, hogy a kieső személyt öröklési jogi szempontból úgy kell tekinteni, mintha nem is létezne. A kiesési ok csak az érintett személyre hat ki, az ő leszármazóira nem. Ha tehát az örökséget visszautasítják, Önök helyett – amennyiben vannak – a leszármazóik lesznek az örökösök.
A kilakoltatás független attól, hogy ki szerzi meg az ingatlan tulajdonjogát; kizárólag attól függ, hogy a végrehajtó mikor tűzi ki az árverést, illetve hogy az sikeres lesz-e vagy sem.
Tisztelettel,